ماسال

ماسال یعنی دارای کوه، کوه وار یا کنار کوه.ناحیه‌ای خوش آب و هوا در غرب استان گیلان و در میان کوه‌های تالش است. شهر ماسال بعد از رودبار مرتفع‌ترین شهر گیلان است و کنار رودخانه‌ای به اسم خالکایی قرار گرفته. رودخانه‌ای که سرچشمه‌اش قله مرتفع شاه معلم است. فعالیت مردم ماسال بیشترکشاورزی و دامداری است. عسل طبیعی، پنیر تالشی، مرکبات، حلواهای محلی و برنج جز محصولات ماسال است. زبان مردم ماسال هم تالشی است.

جاذبه‌های  دیدنی ماسال

  • ییلاقات ماسال(اولسبلنگاه)

ییلاق اولسبلنگاه ماسال در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریا و ییلاقی خوش منظره با کلبه‌های چوبی و مراتعی وسیع است. اولسبلنگاه نامی تالشی ست و از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده. اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است. اولسبلنگاه یعنی جایگاه رویش درخت ممرز.

  • روستای اسبه‌ریسه

منطقه باستانی اسب ریسه، دیواره‌ای بلند و رودخانه‌ای خروشان برای فعالیت‌های ورزشی همچون سنگ نوردی و کایاک سواری دیده می‌شود که علاقه‌مندان برای فعالیت‌های خود به روستای اسب ریسه سفر می‌کنند.

 

  • غار آویشو

غار آهکی آویشو با دهانه بسیار بزرگ به ارتفاع حدود ۱۹ متر و عرض ۱۴ متر در ماسال یکی از شگفتی هایی است که شما می توانید در سفر به این منطقه بکر و طبیعی در استان گیلان شاهد آن باشید

  • بام سبز ماسال

بام سبز ماسال، منطقه کوهستانی در یک کیلومتری شهر واقع شده، که علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش‌هایی از شهرستان‌های صومعه‌سرا و بندرانزلی با مناظر بسیار زیبا از بام سبز این شهر قابل رویت است.

  • آبشار‌های ماسال

ماسال منطقه‌ای است پر از آبشارهای زیبا، آبشارهایی مثل آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع ۱۰ متر.

  • جاذبه‌های زیارتی ماسال

از مکان‌های زیارتی ماسال می‌توان به بقعه آقا سیدمهر علی و آقا سید رضا علی در دهکده زیارتی- سیاحتی شالما، سید صفی الدین در میر محله، بقعه شاهزاده هاشم چسلی،، بقعه سنگ بست و زیارت گاههای کلکاپشت، خندیله پشت و شاه معلم اشاره کرد.